Inwertery fotowoltaiczne - co warto o nich wiedzieć?
Własna elektrownia słoneczna to marzenie większości Polaków, zwłaszcza tych, którzy są zainteresowani tym, aby skutecznie obniżyć rachunki za prąd oraz za ogrzewanie oraz zamontować bardziej ekologiczny system grzewczy. Fotowoltaika to inwestycja w ekologię, wygodę, zdrowie oraz własną wygodę. Aby elektrownia działała, jak należy konieczne jest jej odpowiednie zaprojektowanie i dobór wszystkich urządzeń.
Coraz więcej osób decyduje się na to, aby instalować panele fotowoltaiczne, a tym samym przeciwdziałać stale rosnącym rachunkom za prąd, a także pośrednio za ogrzewanie jeżeli posiadamy klimatyzację, pompę ciepła, panele podczerwone.
W tym miejscu zdecydowanie warto wspomnieć o tym, że montaż (prawidłowy) paneli fotowoltaicznych to jedyny pewny sposób na to, aby całkowicie uniezależnić się od publicznego dostawcy, być niezależnym energetycznie, nie martwić się o wysokość rachunków, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne cele. Choć możemy wymieniać sprzęt RTV oraz AGD na bardziej energooszczędny, zamienić tradycyjne świetlówki na ledowe to różnica w wysokości rachunków nie będzie aż tak duża. Posiadając własną elektrownię, produkujemy swój własny prąd.
Składowe instalacji fotowoltaicznej
Tak się składa, że panele, które mamy albo na dachu, albo na gruncie są najbardziej widocznym elementem całej instalacji – tej, która docelowo ma nas uniezależnić od podwyżek cen prądu. Z punktu widzenia funkcjonowania instalacji kluczowe jest to, aby miała odpowiednią wielkość, moc, ilość paneli, aby wszystkie elementy były do siebie dopasowane oraz tworzyły spójną całość. Gdy ktoś z elementów będzie gorszej jakości, przełoży się to na mniejszą funkcjonalność instalacji.
Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej? Możemy tu wymienić takie elementy, jak:
- panele fotowoltaiczne,
- okablowanie, elementy złączne, bezpieczniki,
- falownik (inwerter),
- konstrukcja nośna, montażowa.
Zobacz także: https://agroporadnik.pl/czy-inwestowanie-w-pompy-ciepla-to-oplacalne-dzialanie/
Rola inwertera
Jedną z najważniejszych rzeczy, która ma realny wpływ na to, ile prądu da radę wyprodukować instalacja fotowoltaiczna jest prawidłowy wybór oraz montaż inwertera, który potocznie jest również zwany falownikiem.
Inwerter jest niemalże sercem instalacji słonecznej i decyduje w dużej mierze o tym, czy spełni ona nasze oczekiwania, pokryje dzienne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Inwerter odpowiada za bezpieczne, sprawne, systematyczne przekazywanie energii z paneli do instalacji elektrycznej. Urządzenie przekształca prąd stały DC na prąd zmienny o częstotliwości AC, dzięki czemu możemy zasilać każdy sprzęt AGD i RTV znajdujący się w budynku. Jego jakość, odpowiednie działanie oraz prawidłowy montaż sprawią, że podczas konwersji promieni słonecznych na prąd nie będzie dochodzić do strat, których panele nie będą w stanie zrekompensować. Więcej na ten temat: https://hymon.pl/oferta/inwertery/.
Projektowanie instalacji
Odpowiednią instalację może zaprojektować tylko i wyłącznie osoba z dużym doświadczeniem, która ma przed sobą projekt domu, jasno określone zapotrzebowanie na energię, rodzaj sprzętu RTV i AGD, który będzie wykorzystywany. Istotną rolę odgrywa również posiadanie klimatyzacji czy pompy ciepła. Oba urządzenia pobierają dość sporo energii, ale zapewniają za to maksymalny komfort użytkowania domu. Samodzielne projektowanie instalacji może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Możemy wydać pieniądze, kupić sprzęt nieadekwatny do potrzeb, który nie będzie mógł być wykorzystany.
Wasze komentarze:
Copyright © 2010 by www.AgroTargi.com.pl Wszelkie prawa zastrzeżone